Fukushima, poďme si to rozobrať

Autor: Peter Mén | 21.3.2011 o 0:21 | (upravené 21.3.2011 o 1:02) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  78x

Niekoľko výbuchov, veľa paniky a obáv. Taká bola Fukushima. Naučili sme sa, že jadrová energia je možno priveľké sústo pre našu generáciu. Možno stačí iba prehodnotiť bezpečnostnú stratégiu pri stavbe a udržiavaní takýchto elektrátní, ale možno, je to len nápad, by bolo lepšie vrátiť sa ku starým osvedčeným konceptom. Kope detí prikovaných ku obrovskému ťažko sprevodovanému kolesu. Tak pridajte, tie steroidy do vás nepumpujeme aby ste dobre vyzerali. A možno je to trocha prehnaný koncept, ale zaujímavé je, že práve takéto havárie majú potenciál stvoriť celú generáciu prerastených detí schopných vyvinúť silu menšieho stáda koní.

Ale čo, stáva sa to. Každý môže pochybiť. Zaujímavý je však tón ktorým kompetentný opisujú stav situácie. Pekne okľukou. Preto sme ani v tej najhoršej mysliteľnej situácii ešte niekdy nepočuli vyjadrenie "Je to proste v riti". Skôr to prebieha nasledovne:

Kompetentý:Všetko je pod kontrolou, do ovzdušia zrejme unikne iba relatívne zanedbateľné množstvo žiarenia. Máme systematický plán na zahladenie dopadov havárie."

Moderátor:To znie dobre. Zrejme budete chladiť reaktor zvonka a zároveň sa pokúsite obnoviť interný chladiaci systém, čo?"

Kompetentný:"Uff, no, nie tak celkom. Ale disponujeme technológiou schopnou zamedziť ďalšiemu šíreniu žiarenia."

Roboš: "Šéfe, Joži sa pýta, že kam majú položiť ten obrí sarkofág."

Presne tak. Chceli to zapečatiť do obrieho sarkofágu. Nejde o to, že to je vyslovene zlé riešenie, ale predsa. Ľudstvo ovládlo mnoho oblastí a každý deň prináša nový vývoj v každej z nich. Tisíce rokov sme sa zdokonaľovali vo všetkých mysliteľných smeroch. A riešenie ak zlyhá jedna z našich najvyspelejších technológií? Pochovajte to do obrovskej rakvy. Existuje už iba jediné lepšie riešenie. Tváriť sa, že sa nič nestalo. Napríklad v Černobyle bol úspešne použitý akčný plán obsahujúci štyri jednoduché formulky. Čo? Výbuch? Kde? Ale hovno...

Druhým frontom na ktorom sa bojuje je ochrana ľudí bývajúcich v postihnutých oblastiach. Rozdajú vám jódové tabletky a trochu nádeje vo fľaške na zapitie. V horších prípadoch sa môžu rozdávať aj obleky na ochranu proti radiácii. Podľa toho koľko žiarenia už ľudia žijúci blízko miesta havárie absorvovali majú dva, alebo tri rukávy.

Len čas ukáže ako sa dokážeme vysporiadať s ďalšími problémami okolo atómovej energie. Pre budúcnosť zrejme nebude stačiť jedna zákaznícka linka, kde sa vás pracovníčka za telefónom príjemným tónom spýta "A skúsili ste to vypnúť a znova zapnúť? Aha, tak po tom ešte pobúchajte". Dovtedy bude platiť staré známe príslovie vymyslené ešte pred jadrovou érou. Viac hláv, viac rozumu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Historické fiaská aj rekordné úspechy. Česko má po voľbách víťazov i porazených

V novom českom parlamente zasadne deväť strán. Nie všetky sú so svojim výsledkom spokojné.

KOMENTÁRE

Balada o zrade, alebo bez Babiša to nepôjde

Andrej Babiš vyhral v premiérskom referende.

SVET

Politológ: České voľby? Fenomenálny úspech populizmu

Babiš vyhral, lebo kauzy prezentoval ako snahu o zničenie, tvrdí Miloš Gregor.


Už ste čítali?